niedziela, 14 kwietnia 2019

"MIŁUJMY SIĘ POLACY! " - ORĘDZIE NA PIERWSZE NARODOWE ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI AD 2019


Dziś, 14 kwietnia RP 2019, po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski, upamiętniające przyjęcie Chrztu Świętego przez księcia Mieszka I, wraz z czeską księżniczką Dobrawą. W uzasadnieniu dla ustanowienia tego Święta zachęca się, by był to szczególny czas refleksji nad naszą tożsamością, podjęty przez obywateli, a głównie przez polityków. Święto w zamyśle ma przysłużyć się pojednaniu i odnowieniu więzi między Polakami.

Na początku należy z mocą podkreślić, że ustanowienie Święta Chrztu Polski jest zobowiązaniem do podejmowania konkretnych kroków, które przyczynią się do rozwoju Chrześcijaństwa. Do sprawujących najwyższe urzędy w państwie polskim, którzy decydują o losach rodaków trzeba dziś zwrócić się ze zdecydowany apelem: "myślcie o Miłości!" Jezus Chrystus powiedział: "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili." (Mt 25,40). W tym kontekście należy przypomnieć słowa Papieża Polaka, umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II: "Naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości". Z całą pewnością wyznacznikiem odrodzenia się dziś Polski jest przyjęcie projektu inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", idące w parze z uznaniem Międzynarodowej Karty Praw Rodziny, która zagwarantuje, przestrzeń dla ładu chrześcijańskiego w Rzeczypospolitej. Polska potrzebuje przykładów ludzi miłujących Boga, Bliźniego i Ojczyznę, z pewnością do takich ludzi należeli Sługa Boży ks. Prymas Stefan Wyszyński czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którzy poświęcili życie, byśmy my mogli żyć w wolności. Agape, czyli bezinteresowna Miłość, gotowa do poświęceń, to jest to, czego potrzebujemy, zarówno ze strony rządzących jak i rządzonych. Miłość jest źródłem prawdziwego Pokoju. Wzajemna Miłość między Polakami jest najlepszą receptą na wszystkie dolegliwości, które można wspólnie przezwyciężyć stawiając czoła wyzwaniom. W tym dniu należy stwierdzić ze szczególnym przekonaniem: "miłujmy się Polacy!" Uzmysławiamy sobie, że w kraju, z którego wyszła na świat Misjonarka Bożego Miłosierdzia św. Siostra Faustyna Kowalska, obserwujemy jak tego wzajemnego miłosierdzia zaczyna brakować między uczestnikami życia społecznego. Musimy dziś zadać sobie pytanie, czego właściwie nam potrzeba? Odpowiedź jest prosta, w codziennym życiu narodowym, musimy przywrócić prymat trzech prostych, ale znaczących słów, te słowa, które uznaje się za "magiczne" to: "przepraszam, proszę, dziękuję". Oczywiście, zdarza się, że pojawiają się emocje, a sprawy wymykają się spod kontroli, jednak z pewnością jest alternatywa, dla brnięcia w zaparte odwetu. Można zatrzymać się i powiedzieć: "przepraszam". To samo dotyczy naszych wspólnych dążeń do poprawy naszego żywobycia. Do pełnego postępu trzeba zgodnej współpracy wszystkich Polaków., dlatego warto, byśmy wzajemnie w kontekście pomocy, umieli mówić do siebie: "proszę". Mówi się, gdy ręce są zajęte, serca się otwierają. Musimy przypomnieć sobie o etosie współdziałania dla rozwoju Polski. Odświeżenie tego nawyku pozwoli nam zaznać że dzieło buduje się nie tylko na słowach, ale przede wszystkim na czynach. W znaczeniu społecznym należy to do powinności absolutnie nas wszystkich. W momencie, gdy stworzymy coś wspólnie, dla Ojczyzny, z pewnością naturalnie przyjedzie nam wypowiedzieć słowo: "dziękuję".

Wszyscy jesteśmy potomkami, tych, którzy kiedyś postanowili zamieszkać na tych terenach i tutaj znaleźli miejsce na ziemi. Przepełnia nas wdzięczność dla wyobraźni tych, którzy uznali, że właśnie w tym miejscu założą nasz gród. Jesteśmy dziedzicami cudownego narodu i przypomina nam o tym dzisiejsze Święto Chrztu Polski. Mówmy z dumą o naszej kulturze chrześcijańskiej, która dla wszystkich niesie wartości uniwersalne. Niech Pan Jezus nas umacnia, a Jego Matka Maryja Jasnogórska prowadzi nas w tym drugim tysiącleciu naszej narodowej pielgrzymki Wiary w Boga. W Imię Pańskie, Amen! 

Autor: Piotr W. Motyka, RP 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz